Při prodeji nebo pronájmu nemovitosti je od vlastníka vyžadován průkaz energetické náročnosti budov. Kdy je to potřeba?

Povinnost mají jak majitelé nemovitostí v osobním vlastnictví, tak bytová družstva. Předkládat PENB musí také pronajímatelé bytů nebo nebytových prostor.

Od 1.7.2015 platí novela Zákona o hospodaření energií, která mimo jiné upřesňuje, kdy je prodávající povinen předkládat "energetický štítek" (PENB). Nově upravuje nutnost uvádět již v inzerci energetickou třídu na stupnici A až G a nedodržení zákona je možné vymáhat pokutami v řádu desítek tisíc korun. V případě, že PENB není před prodejem vypracován, musí se v inzerci použít nejhorší energetická třída G.

Tento údaj je podstatný pro zájemce, kteří chtějí mít nízké náklady na bydlení. Pokud se budou rozhodovat mezi domem v Béčku nebo Déčku za stejnou cenu, rozhodnou se pro energeticky úspornější bydlení. Proto je dobré tento aspekt nepodceňovat. Zvlášť mladší kupující na "zelené" bydlení slyší. Díky spolupráci s energetickým specialistou je vypracování "energetického štítku" pro mé klienty samozřejmostí.

Pro své klienty, kteří se rozhodnou prodat svou nemovitost, zpracuji průkaz energetické náročnosti budovy v rámci svých služeb. Neplatíte nic navíc.

   Chcete vypracovat energetický štítek? Kontaktujte mě.