Upozornění pro všechny, kteří v roce 2020 koupili nemovitost! Pokud jste od 1. ledna do 31. prosince 2020 podali návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí k bytu, domu nebo pozemku, nezapomeňte do 31. ledna 31. března 2021 | prodlouženo Vládou ČR | podat přiznání k dani z nemovitých věcí.

Koho se daňové přiznání týká?

Přiznání k dani z nemovitých věcí se vztahuje na všechny převody nemovitostí. Konkrétně koupě, darování, nabytí v rámci dědického řízení a převod družstevního podílu do osobního vlastnictví. Za rozhodné datum se považuje vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Zjednodušeně řečeno, pokud kupujete byt a návrh na vklad vlastnického práva spolu s kupní smlouvu vložíte na katastr například 27. prosince 2020, máte povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2021 i když k faktickému převodu dojde až v lednu téhož roku. Pozor, rozhodným datem není provedení vkladu, ale vklad samotný (právní účinky vkladu).

Daňové přiznání musí vyplnit také prodávající, který prodal nemovitost v roce 2020 a zároveň v roce 2021 vlastní jinou nemovitost. Opět, pokud jste v roce 2019 měli dva byty, jeden jste prodali a druhý stále vlastníte, musíte daňové přiznání podávat. Pokud jste vlastnili pouze jednu nemovitost, kterou jste v roce 2020 prodali, na finanční úřad chodit nemusíte.

Poslední skupinou jsou nemovitosti ve výstavbě nebo po kolaudaci, například rodinný dům. Je potřeba si uvědomit, že získáním souhlasu se stavbou (stavební povolení), změní se koeficient pro výpočet daně za m². Konkrétně u parcely o výměře 1.000 m² a stavby o výměře 200 m² počítáme s odlišným koeficientem. Jakmile stavbu dokončíte a zkolaudujete je opět potřeba podat daňové přiznání a nahlásit „hotovou“ stavbu. Jedná se o velmi častý prohřešek, opomenutí, který finanční úřad pravidelně pokutuje.

Máte dotaz k přiznání dani z nemovitých věcí? Kontaktujte mě.

Jak postupovat?

Navštívíte finanční úřad v místě trvalého bydliště a podáte přiznání k dani z nemovitých věcí. Pokud vlastníte v rámci kraje několik nemovitostí, finanční úřad vám vypočítá celkovou daň za všechny nemovitosti a poté vám zašle poštou na vámi určenou adresu složenku s částkou a údaji k platbě. V případě, že je daň vyšší než 5.000,- korun, pošle vám finanční úřad dvě složenky a máte možnost uhradit daň ve dvou splátkách. Daň je splatná nejpozději do 31. května aktuálního roku, případná druhá část do 30. listopadu. Výši daně se dozvíte už při samotném vyplňování přiznání. Pro vyplnění daňového přiznání si doporučuji vzít kupní smlouvu nebo jiný nabývací titul k nemovitosti. Co se týče platby samotné, uhradit můžete převodem na účet finančního úřadu, složenkou na poště nebo přes SIPO, přímo v pokladně finančního úřadu nebo na pokladně pobočky České národní banky. Poslední dva způsoby úhrady jsou bez poplatku, ostatní podle sazebníku konkrétní banky nebo České pošty.

Solidární daňová povinnost

Nemovitost může mít jednoho nebo několik vlastníků, ale platba je navázána pouze na konkrétní rodné číslo nebo IČO. To znamená, že pokud vlastní nemovitost manželé nebo dva sourozenci, podává se pouze jedno daňové přiznání na jednoho z vlastníků. Finanční úřad již nezajímá jak si mezi sebou tuto daň poplatníci vypořádají. Pokud je vlastníků více, je možné vybrat společného zástupce, který vůči finančnímu úřadu vystupuje a platí daň z nemovitých věcí. Ve zkratce. Jedna nemovitost = jeden plátce (RČ, IČO).

EDIT: Vláda ČR přijala mimořádná opatření proti šíření nákazy SARS CoV-2 v souvislosti s podáním daňového přiznání k dani z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2021. Detailní informace získáte na webu Finanční správy.

FORMULÁŘ DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ Z NEMOVITÝCH VĚCÍ

Doufám, že jsem vám usnadnil orientaci v daňové problematice týkající se nemovitostí. Budu rád, když můj článek budete dále sdílet formou kopírování odkazu stránky nebo přes facebook.

Jmenuji se Martin Moravec a jsem realitní makléř z Ostravy. Jsem přesvědčen, že každý si zaslouží 100% servis. Ať už prodáváte nebo pronajímáte nemovitost, je dobré mít na své straně odborníka, partnera, který Vám pomůže a poradí. Ještě lepší je, když Vám realitní makléř vydělá peníze navíc. Jsem zde pro Vás.

Kontakt

Sdílet příspěvek
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone