Poslední dobou se setkávám s klienty, kteří staví rodinný dům a jeho financování řeší prodejem jiné nemovitosti, například bytu. Když přijde řeč na stavbu rodinného domu a komplikace s tím spojené, zeptám se zda ví o tom, že získáním stavebního povolení dochází ke změně sazby daně u pozemku. Změnu musí finančnímu úřadu nahlásit do 31 ledna. Bohužel v 90% případů nemají klienti o této povinnosti vůbec ponětí.

Změna sazby daně

Vlastníte pozemek a chcete začít stavět? Ve většině případů je parcela evidována jako orná půda s odpovídající daňovou sazbou. Jakmile, ale podáte na stavební úřad ohlášku stavby nebo požádáte o stavební povolení, dojde ke změně daňové sazby z pozemku pod plánovaným domem. Okamžikem získání stavebního povolení, finanční úřad na část pozemku již nepohlíží jako na ornou půdu, ale jako na stavební parcelu. Základní sazba daně se tak zvýší, konkrétně u stavebních pozemků činí 2,- Kč za m2.

Příklad z praxe

Podívejme se na konkrétní příklad. V roce 2015 jste koupili pozemek pro výstavbu rodinného domu, který je evidován jako orná půda. Na finančním úřadu jste do 31. ledna 2016 podali přiznání k dani z nemovitých věcí a finanční úřad vám spočítal výši daně za konkrétní pozemek. O tom jak podat přiznání k dani z nemovitých věcí jsem psal v tomto článku. V roce 2017 jste se rozhodli začít stavět, navštívíte stavební úřad a v červnu téhož roku získáváte platné stavební povolení. V ten okamžik došlo k „rozdělení“ pozemku na stavební pozemek a ornou půdu. To znamená, že do 31. ledna 2018 musíte ohlásit finančnímu úřadu změnu a podat přiznání k dani z nemovitých věcí, konkrétně předložit údaj o zastavěné ploše budoucí stavby. Pracovnice úřadu vám při vyplnění přiznání oznámí výši daně, která je splatná do 31. května téhož roku. Pozor, změna sazby daně není vázána na to zda opravdu stavíte, důležité je vydání stavebního povolení!

Máte dotaz k přiznání dani z nemovitých věcí? Kontaktujte mě.

Připravte se na to, že finanční úřad neoznámení změny sazby trestá. V průběhu stavby vás nikdo o pochybení neinformuje, ale FÚ na vás udeří po kolaudaci stavby. Z mého okolí vím o několika případech kdy za nesplnění povinnosti následovaly pokuty. Proto na nic nečekejte a navštivte finanční úřad v místě vašeho trvalého bydliště nejpozději do konce ledna.

Doufám, že jsem vám usnadnil orientaci v daňové problematice týkající se nemovitostí. Budu rád, když můj článek budete dále sdílet formou kopírování odkazu stránky nebo přes facebook.

Jmenuji se Martin Moravec a jsem realitní makléř z Ostravy. Jsem přesvědčen, že každý si zaslouží 100% servis. Ať už prodáváte nebo pronajímáte nemovitost, je dobré mít na své straně odborníka, partnera, který Vám pomůže a poradí. Ještě lepší je, když Vám realitní makléř vydělá peníze navíc. Jsem zde pro Vás.

Kontakt





Sdílet příspěvek
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone